Líšeňský potok

Líšeňský potok

Délka:> 861 m
Pramen:proměnlivý pramen u ulice Samoty v Brně
Ústí:Mariánský potok
Pomoří:Černé moře

Líšeňský potok je krátký, málo vydatný potok protékající výchdním okrajem města Brna. Většina délky toku je od konce 20. století zakanalizovaná v podzemním tunelu.

Popis

Určení přesného místa pramene Líšeňského potoka je komplikované vzhledem ke změně hydrogeologických poměrů v oblasti vlivem rozšiřování města v průběhu 20. a 21. století, stejně jako k proměnlivé délce potoka v různě vlhkých obdobích roku. Nejvyšší možné prameniště leží na dně mělkého údolí na úbočí kopce nad Líšní (na jehož temeni je tzv. velký líšeňský lom), pod cestou, která údolím prochází a navazuje na ulici Samoty. Po většinu roku je ovšem tato část potoka vyschlá a voda se objevuje až v nižší části toku, procházející v současnosti v potrubí pod zahradami po stranách ulice Samoty. V místě křížení této ulice s ulicí Kubelíkovou se dříve v proláklině nacházel mělký rybník zvaný Broďák, vzhledem ke svému hlavnímu účelu - plavení koní. Kromě samotného Líšeňského potoka do Broďáku vtákalo také několik menších přítoků, střídavě tkoucích a vyschlých. V oučasnosti již rybník neexistuje a na jeho místě se nachází podzemní komora, která sbírá vodu ze čtyř trub dešťové kanalizace, rozcházejících se do několika stran Staré Líšně.

Na povrch se Líšeňský potok dostává z podzemí až v údolí pod ulicí Podhorní.
Na povrch se Líšeňský potok dostává z podzemí až v údolí pod ulicí Podhorní.

Podrobnější informace o podzemní části potoka naleznete v článku Tunel Líšeňského potoka.

Od místa bývalého rybníka Broďáku protéká Líšeňský potok dále podzemím, v cca 4 m hlubokém korytu překrytém betonovou deskou mezi zahradami v trojúhelníku ulic Kubelíkova, Šimáčkova a Střelnice až k místu křížení s Šimáčkovou ulicí. Zde se nacházel od středověku brod, kde cesta přecházela přes potok dvojicí zatáček ve tvaru písmene S. V 19. století zde byl vybudován most, jehož pozůstatky jsou v podzemí patrné dodnes, přestože byl překryt novějšími vrstvami a ulice na povrchu bylo vyrovnána, takže místo někdejšího brodu není již vůb patrné.

Dále protéká Líšeňský potok tunelem až pod dolní část ulice Podhorní, kde ústí na povrch a mezi zahradami a pod mostem Macháčkoy ulice míří až ke svému soutoku s Mariánským potokem pod ulicí Ondráčkovou.

 
Článek ze dne 3. 10. 2015 byl naposledy upraven dne 3. 10. 2015 a zobrazen celkem 14434×, naposledy dne 18. 5. 2024 v 16:05.
 
   

Články související s tématem

Zpět | Nahoru

Tunel Líšeňského potoka
Tunel Líšeňského potoka
Líšeňský potok pramení v podzemí pod ulicí Samoty v Brně, odkud protéká potrubím různého průměru až na místo bývalého rybníka Broďáku pod křižovatkou ulic …

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Druhé Brno [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2024-05-19]
Dostupné z: https://druhebrno.cz/Tema/L%c3%ad%c5%a1e%c5%88sk%c3%bd%20potok.
 
Desktopová verze | Mobilní verze