Podzemní studna na České

Při pohledu k jihovýchodu je dobře vidět portál zazděné chodby vedoucí pod Českou ulici. Ve vrcholu gotické klenby zeje pouze malý otvor pro čerpání vody.
Při pohledu k jihovýchodu je dobře vidět portál zazděné chodby vedoucí pod Českou ulici. Ve vrcholu gotické klenby zeje pouze malý otvor pro čerpání vody.
V severozápadním rohu místnosti byl v roce 2002 proražen vstup do krátké chodby spojující sklepení s šachtou vedoucí na křižovatku ulic České, Solniční a Veselé.
V severozápadním rohu místnosti byl v roce 2002 proražen vstup do krátké chodby spojující sklepení s šachtou vedoucí na křižovatku ulic České, Solniční a Veselé.

Několik století stará studna se ukrývá v Brně v malé podzemní místnůstce o půdorysu cca 3 m × 4 m s původně kamennými stěnami a cihelným klenutým stropem. Sklep se nachází jen asi 2 m pod povrchem náměstíčka na křižovatce ulic České, Solniční a Veselé - nedaleko někdejší Veselé brány. Právě souběh několika ulic (a malé náměstíčko lze přijít z pěti směrů) a frekventovaná brána městského opevnění znamenaly výhodnou polohu pro vybudování studny již v období gotiky (z tohoto období pravděpodobně pochází jak malý sklípek, tak studna na jeho dně), později zasypané a nahrazené kašnou napojenou na vodovod přicházející štolou jen o několik metrů dále po Solniční ulici.

Popis

Samotná místnost o půdorysu obdélníka velkého přibližně 3 m × 4 m a výšce až 3 m má kamenné stěny, zaklenuté cihelnou gotickou klenbou přibližně z 2. poloviny 15. století. Klenba není přerušena nad studnou ani v jiném místě - do místnosti se vstupovalo chodbou z jihovýchodu. Ta směřovala do prostoru pdo Českou ulici a dnes je zazděná a patrně zasypaná. Voda se tedy na povrch dostávala buď ručně touto chodbou nebo pomocí čerpadla malým otvorem v hřebeni gotické klenby. Při sanaci v roce 2002 byla do severní stěny místnosti proražena nová krátká chodba o výšce cca 2,5 m ústící do šachty zakončené na povrchu charakteristickým litinovým poklopem.

Studna střídavě kruhového a čtvercového profilu je hluboká asi 4 m, přičemž voda na jejím dně dosahuje hloubky asi 1 m. Po sanaci sklepení byla studna opatřena ochrannou ocelovou mříží, která není uzamčena. Proč bla studna vystavěna jen několik metrů od protékajícího potoka ze špilberského úbočí, později rovněž ukrytého pod zem, lze jen spekulovat.

V roce 2015 byl přístup do sklepení díky nově vyražené šachtě dobrý, nicméně prostory jsou poznamenány velmi silným zápachem z nepřebrného množství nedopalků cigaret vhazovaných kuřáky do otvorů v poklopu a zachycených ochranným krytem šachty. Vzhledem k minimálním rozměrům sklepa, jehož podstatnou část zabírá cihlové okruží (nazemní čás pláště) studny je využití místnosti prakticky nemyslitelné.

Zdroje

  1. Svoboda, A.: Tajemství brněnského podzemí: Česká ulice - první část, dostupné z http://www.ibrno.cz/historie/57364-tajemstvi-brnenskeho-podzemi-ceska-ulice-prvni-cast.html
 
Článek ze dne 17. 1. 2015 byl naposledy upraven dne 17. 1. 2015 a zobrazen celkem 13178×, naposledy dne 19. 4. 2024 v 17:04.
 
   

Články související s tématem

Zpět | Nahoru

Velký sklep pod Římským náměstím
Brněnské podzemí
Jako druhé největší české město má Brno co nabídnout nejen nad zemí, ale také pod ní. Nejde jen o známé kasematy na Špilberku nebo na počátku 21. století zpř…
Druhá brněnská elektrárna
Druhé Brno
Loader.load() Motto „Pod Brnem, které znám, je ještě jiné, větší, trochu špinavé, trochu popraskané, trochu zaprášenější“ Zpíval by určitě Kittc…
Štola potoka pod Solniční
Štola potoka pod Solniční
Historie Štola pod Solniční ulicí sloužila pravděpodobně jednak pro odvod splašků z domů v severní části města Brna do řeky Ponávky pod městem, ale ta…
Studna za Kšírovou ulicí
Studna za Kšírovou ulicí
Zvláštní betonový poklop ve skupince stromů připomínající oázu na poušti zaujme oko zkušeného pátrače při jízdě po Kšírově ulici. Na nevelký zatravněný poz…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:




Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková, D., Kuchař, J., Druhé Brno [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2024-04-19]
Dostupné z: https://druhebrno.cz/Tema/Podzemn%c3%ad%20studna%20na%20%c4%8cesk%c3%a9&typzarizeni=m.
 
Desktopová verze | Mobilní verze