Odlehčovací komora Komárovské nábřeží

Hlavní podzemní sál, kde se setkává potrubí od česlí (vlevo) a od čerpadel (vpravo).
Hlavní podzemní sál, kde se setkává potrubí od česlí (vlevo) a od čerpadel (vpravo).

Nedaleko soutoku Svitavského náhonu a Svratky v Brně se od roku 2013 nachází na paralelním soutoku kmenové stoky B a stok BB a B01 obří retenční nádrž Jeneweinova. Do hloubky 21 metrů sahající stavba slouží k zadržení splaškových vod v případě nárazového zvýšení průtoku zejména vlivem prudkých dešťů. Dvojitá válcová nádrž současně funguje jako obří vírový separátor, který v případě vysokého přítoku částečně umožní oddělit čistší dešťovovu vodu od splašků obsahujících pevné příměsi. Pro případ, že ani kapacita 8600 m3 velké nádrže nepostačí k zachycení podzemní přívalové vlny, jsou směrem do obou vodních toků osazeny odlehčovacví komory, které umožní vypouštění předčištěné vody přímo do řeky nebo náhonu.

Odlehčovací komora obrácená směrem do Svitavského náhonu je tvořená v průměru zhruba dvoumetrovým potrubím, kterým lze ze břehu přímo vstoupit do sálu se stavidly na rourách od čerpadel v retenční nádrži a od samotné komory na kmenové stoce B, osazené nerezovými česlemi. Přes ty se voda při zvýšení hladiny nad přelivnou hranu valí ven do náhonu. Za běžného provozu je ovšem v komoře sucho, ticho a klid - to, co civilizace odvrhla, proudí v klidu dlážděným korytem kamsi daleko na jih.

Ústí odlehčovací komory do Svitavského náhonu pod ulicí Komárovské nábřeží působí majestátně.
Ústí odlehčovací komory do Svitavského náhonu pod ulicí Komárovské nábřeží působí majestátně.
Vstup dop odlehčovací potrubí je možný díky laminátovému potrubí o průměru 2 m.
Vstup dop odlehčovací potrubí je možný díky laminátovému potrubí o průměru 2 m.
Odlehčovací komora postavená v roce 2013 ještě září novotou.
Odlehčovací komora postavená v roce 2013 ještě září novotou.
Můra hlídá průtokoměr, který hlídá hladinu vody v sále. Jeho ostré a tiché cvakání nás děsí.
Můra hlídá průtokoměr, který hlídá hladinu vody v sále. Jeho ostré a tiché cvakání nás děsí.
Do spojovacího potrubí za nerezovými stavidly by vlezl asi jenom šílenec. Klesá kamsi dolů pod hladinu.
Do spojovacího potrubí za nerezovými stavidly by vlezl asi jenom šílenec. Klesá kamsi dolů pod hladinu.
Cesta do komory s česlemi je bezpečnější. Přesto je představa, že se po průchodu stavidlo zavře, děsivá.
Cesta do komory s česlemi je bezpečnější. Přesto je představa, že se po průchodu stavidlo zavře, děsivá.
Nerezové trubkové česle a přelivná hrana nastavitelné výšky zajišťují, že splašky tečou při všech situacích tam, kam mají. Očividně dochází k využití komory docela často.
Nerezové trubkové česle a přelivná hrana nastavitelné výšky zajišťují, že splašky tečou při všech situacích tam, kam mají. Očividně dochází k využití komory docela často.

Zdroje

  1. Kolínková, E.: Brněnské podzemí skrývá nádrž za půl miliardy, která vyčistí Svratku. Dostupné z: http://brno.idnes.cz/nadrz-jeneweinova-v-brne-088-/brno-zpravy.aspx?c=A130827_1969644_brno-zpravy_eko.
 
Článek ze dne 1. 12. 2016 byl naposledy upraven dne 1. 12. 2016 a zobrazen celkem 14484×, naposledy dne 22. 5. 2024 v 18:24.
 
   

Články související s tématem

Zpět | Nahoru

Odlehčovací komory kanalizace v Brně
V současné době jsou na webu zpracovány články o následujících odlehčovacích komorách: Kmenová stoka A Kmenová stoka B OKB04 - pod Opuštěnou ulic…
Kryt pod Kraví horou
Brněnské podzemí
Jako druhé největší české město má Brno co nabídnout nejen nad zemí, ale také pod ní. Nejde jen o známé kasematy na Špilberku nebo na počátku 21. století zpř…
Odlehčovací komora Bítešská
Odlehčovací komora Červený mlýn
Nevelká odlehčovací komora se nachází na kanalizačním přivaděči C08 v prostoru bývalého Červeného mlýna pod ulicí Cimburkovou v Brně. Stoka C08, která přic…
Brno-Královo Pole (žst)
Odlehčovací komora Dalimilova
Tak, jako i na jiných místech brněnské kanalizační soustavy, je i v Medlánkách a Řečkovicích zapotřebí ošetřit stavy, kdy se do kanalizace dostane větší mn…
Odlehčovací komora Bítešská
Odlehčovací komora Opuštěná
Mohutné temné ústí z odlehčovací komory pod ulicí Opuštěnou v Brně je dobře patrné z železničního mostu, po kterém přijíždí vlaky od jihu na brněnské hlavní …
Bystrcký horkovodní tunel
Druhé Brno
Loader.load() Motto „Pod Brnem, které znám, je ještě jiné, větší, trochu špinavé, trochu popraskané, trochu zaprášenější“ Zpíval by určitě Kittc…
Odlehčovací komora Bítešská
Odlehčovací komora Bítešská
Odlehčovací komora OKB11 na pravém břehu Svratky pod Bítešskou ulicí naproti oblíbenému koupališti Riviéra v Brně je zařízení sloužící pro snížení množství…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: JzAČas: 4. 12. 2016, 11:20
Máte pravdu, asi jsem to s těmi manipulacemi přehnal - je to tím, že jsem vás nechtěně hodil do jednoho pytle s lidmi, jejichž výpady jsou někdy skutečně nepříjemné. Vážně, snažíme se být v rámci možností zodpovědní, ale udržet si i vlastní volnost psát o místech, která považujeme za hodná zveřejnění a zvěčnění současně. Stává se dost často, že některá zajímavá místa zmizí (při stavbách nových domů, silnic nebo jen z bezpečnostních důvodů) a pak litujeme toho, že jsme je nezveřejnili - aspoň by si je tak před jejich likvidací někdo mohl prohlédnout. Třeba „starou bramborárnu“ v Adamově, Císařskou komoru nebo jinak docela známý hotel Přehrada v Brně. Kdosi nám kdysi vyčítal zveřejnění krytu pod Václavskou ulicí - a jak jsme dnes rádi, že si jej mohlo těch pár skupinek nadšenců prohlédnout než navždy zmizel pod jednolitou plochou nového parkoviště.
No, my do těch trub původně chtěli vlézt, ale pak jsme to rychle vzdali - proto ten komentář :)
A k tomu stavidlu - revizní šachtu jsme prostě neviděli. Takže jsme skutečně měli trošku nepříjemný pocit, ale uznejte, že ten byste měl, kdyby se to najednou začalo samo zavírat, určitě i vy - byť ještě existuje (nejistá) možnost záchrany.
Každopádně díky a snad jsem se do Vás nepustil příliš zhurta. Pěknou neděli.

Autor: HonzaČas: 4. 12. 2016, 11:12
Nešlo o žádné jak vy říkáte manipulace:), takto fanaticky jsem to opravdu nebral, jistěže za poškození nese vinu poškozující a ne vy, bylo to pouze zmínění se, že se u vás neinspirují jen lidé, kteří chtějí místo pouze navštívit a vidět, nebylo třeba to ve špatném směru vztahovat na sebe.
Poznámka k lezení byla myšlena přímo! :) na to malé vyfocené potrubí za těmi stavidly v komoře a jeho komentář, čili mimo to rozhodně nebylo, ale dobrá, třeba se tam někdo potopí s tím že tam něco je.
Za poznámku ke stavidlům se omlouvám,ta byla trochu vedle, nicméně je skutečně děsivé, kdyby se za někým zavřelo stavidlo a on zůstal v komoře, kterou může ihned opustit revizní šachtou :D.

Autor: JzAČas: 4. 12. 2016, 2:20
A ještě k těm sprejerům - dlouhodobě odmítáme logickou manipulaci tvrdící, že za posprejování nějakého místa může ten, kdo zveřejní jeho polohu. To je špatně. Za zničení místa může vždy pouze ten, kdo ho skutečně poškodí. Utajování není udržitelná cesta - je to předjímání viny, které je zvrácené už ve své podstatě. Stejně jako rady nenosit šperky, aby vám je někdo neukradl, neoblékat se hezky, aby vás někdo neznásilnil, nemít názor, aby ho někdo nepomluvil nebo nejezdit autem, aby do vás nějaký neurvalý řidič nenarazil. Problém sprejerství je ve sprejerech - ve špatné výchově, postoji společnosti a taky v nedostatečné represi. Nedoporučuji manipulace, které se tu pokoušíte prosadit - to by za chvíli někdo mohl začít dávat dobré rady typu „nedělejte si na domě bílou fasádu, aby vám ji nikdo nemohl posprejovat“.

Autor: JzAČas: 4. 12. 2016, 2:12
Díky za komentář - stručně: ne u každého článku zveřejňujeme souřadnice - zjednodušeně se dá říct, že polohu uvádíme pouze u míst, jejichž souřadnice jsou již „prozrazeny“ v jiných zdrojích. Když si projdete pozorně zveřejněné články, zjistíte, že u některých jsou ze zjevných důvodů souřadnice skryté. A někdy jsou skryté i samotné články, takže si je ani nepřečtete. Samozřejmě rozhodování o tom, co ještě prozradit, není vždy jednoduché, na druhou stranu považujeme informování o zajímavých místech a zobrazování (nejen Brna) i z jiné stránky než je ta obvyklá za svůj úkol a cíl.
Dotaz, proč by někdo lezl do potrubí, kde nic není, je trošku mimo už svojí povahou - většina obsahu webu se totiž týká míst, o kterých by většina lidí řekla, že „tam nic není“.
A na závěr k zavírání stavidel - v dnešní době telemetrie, dálkově a elektronicky řízených systémů jsou přece kouzelná stavidla již dávno běžnou praxí ;-)

Autor: HonzaČas: 3. 12. 2016, 23:1
Dobrý den, měl bych pár poznámek...první jest ta, že uveřejňování přesného místa, u každého článku korunované GPS souřadnicemi jednoznačně vede k tomu, že zveřejněná místa budou navštěvovat určitě i lídé, kteří jim rozhodně nijak neprospějí svou přítomností a co se týče odlehčovačky, nepřekvapilo by, pokud by byla brzy posprejovaná...
Druhá je přímo k článku - proč by někdo lezl do spojovacího potrubí kde nic není??? A představa zavření stavidla po vstoupení do komory ze které vede ven revizní šachta na další fotce je skutečně děsivá...nehledě na to, že stavidlo by muselo být kouzelné, aby se zavřelo samo.Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Druhé Brno [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2024-05-22]
Dostupné z: https://druhebrno.cz/Tema/Odleh%C4%8Dovac%C3%AD%20komora%20Kom%C3%A1rovsk%C3%A9%20n%C3%A1b%C5%99e%C5%BE%C3%AD.
 
Desktopová verze | Mobilní verze