Stránská skála

Názvem, Stránská skála bývá označován kopec s vápencovou skalní stěnou ve východní části Brna, nedaleko stejnojmenné konečné tramvajové linky 10 a strojírny Zetor. Výrazná skalní stěna vystupuje příkře z údolí, kterým kdysi protékal malý potok, dnes ukrytý v podzemí města.

Jako jedno z nejbližších a nejlépe dostupných ložisek kvalitního vápence byla Stránská skála od založení Brna využívána pro těžbu kamene a její úbočí zvrásnily desítky malých i větších lomů na kámen.

Intenzivnější pozornosti se Stránská skála začala těšit v souvislosti s výstavbou zbrojovky Flugmotorenwerke Ostmark, dnes Zetor v průběhu 2. světové války. Rozšířením přirozených krasových jeskyní vznikl nejprve protiletecký kryt (dnes nejvyšší ze 3 úrovní chodeb), později začala vznikat v prostředním poschodí na úrovni úpatí kopce podzemní továrna, která však nebyla nikdy dokončena. Z jejích prostor je přístupné ještě třetí, nejnižší patro krasových jeskyní s labyrintem plazivek.

Mimo uvedená tři poschodí podzemních prostor se jižním směrem nachází také tzv. 4. jeskyně - strmý krasový komín částečně zatopený podzemním jezerem a zcela na jihu pak pod Stránskou skálou prochází neobvyklá štola FId provádějící pod masivem dešťovou vodu z Líšně do Slatiny. Mimo tyto rozsáhlejší systémy je ve Stránské skále vyraženo několik menších štol a sklepů, které z ní dělají bezpochyby na piodzemí nejbohatší území v Brně.

 
Článek ze dne 1. 2. 2016 byl naposledy upraven dne 1. 2. 2016 a zobrazen celkem 13261×, naposledy dne 24. 4. 2024 v 0:58.
 
   

Články související s tématem

Zpět | Nahoru

Brno
Brno
Druhé největší české město je nejen mým rodištěm a bydlištěm, ale také zajímavým centrem průmyslu a školství s bohatou historií, která se promítá do ducha mě…
Druhé Brno
Loader.load() Motto „Pod Brnem, které znám, je ještě jiné, větší, trochu špinavé, trochu popraskané, trochu zaprášenější“ Zpíval by určitě Kittc…
Podzemní továrna ve Stránské skále
Podzemní továrna ve Stránské skále
Podzemní továrna v masivu Stránské skály byla vybudována ve 2. polovině 2. světové války jako alternativní výrobní prostory zbrojovky Flugmotoren Werke Glöck…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: Rudolf StránskýČas: 9. 2. 2022, 15:42
Prosím pěkně, nevíte někdo, proč se Stránská skála jmenuje Stránská? Je to podle nějakého majitele té lokality, nebo je to podle nějaké významné osobnosti? Za odpověď Vám mnohokrát děkuji. Rudolf Stránský Karlovy VaryStránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Druhé Brno [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2024-04-24]
Dostupné z: https://druhebrno.cz/Tema/Str%C3%A1nsk%C3%A1%20sk%C3%A1la.
 
Desktopová verze | Mobilní verze